Podstawowe psie komendy. Jak nauczyć ich czworonoga?

Pracownicy dobrych ośrodków szkoleniowych mówią, że nie powinno się dopuścić do sytuacji, w której pies nie przybiegnie na zawołanie. Jeżeli nie mamy nad nim kontroli i pełnego zaufania, pies powinien chodzić na długiej lince, aby nie stała mu się krzywda. Podstawą sukcesu jest wyjaśnienie czworonogowi, o co chodzi w danej komendzie. Początkowo trzeba zrobić kilka kroków, zawołać psa po imieniu i wydać komendę. Gdy przyjdzie, należy go nagrodzić. Następnie trzeba zwiększać odległość i konsekwentnie, codziennie ćwiczyć.

Nauka podstawowych komend

Do absolutnie podstawowych komend należy komenda „siad”. Psa należy najpierw zawołać, a następnie naprowadzić smakołykiem jego nos do góry w taki sposób, aby psiak usiadł na ziemi. Po pewnym czasie zwierzę będzie szybko reagować na tę komendę, grzecznie siadając, doskonale wiedząc, że po wykonaniu oczekiwanego zadania czeka go smaczna nagroda. Pamiętaj, aby za każdym razem używać słowa “siad”. Komendy dla psa powinny być wypowiadane wyraźnie, ale bez zbytniego krzyku.

Oprócz siadania pies musi znać komendę „leżeć”. Najpierw należy powiedzieć czworonogowi, żeby usiadł, a następnie naprowadzamy nosem pieska na dół, tak, aby łapki się ugięły i psiak się położył. Podobnie jak przy nauce komendy „siad”, w tym przypadku wyraźnie wymawiamy komendę „leżeć”, gdy piesek już się kładzie, aby wiedział, co to słowo znaczy.

W tej samej grupie komend znajduje się również polecenie „zostań”. Psu należy kazać usiąść, a następnie zostać na miejscu. Potem trzeba odejść krok i wrócić do psa, potem dwa kroki itd. Za każdym razem wracamy do psa i nagradzamy za dobre wykonanie ćwiczenia. Szkolenie polega na wydłużaniu odległości i czasu pozostawania w jednym miejscu.

Równocześnie z poprzednimi komendami, należy uczyć psa spokojnego chodzenia przy nodze. Pies powinien iść na luźnej smyczy i nie ciągnąć za sobą swojego właściciela. Co ważne, zawsze należy trenować chodzenie przy lewej nodze. Aby to osiągnąć, trzeba, wydając komendę „do nogi” naprowadzić psa smakołykiem we właściwe miejsce. Każde dobrze wykonanie zadanie należy nagrodzić.

Zasady podczas treningu psa

Treningi należy rozpocząć w domu, na znanym terenie. Gdy czworonóg zacznie rozumieć komendy, można przenieść się do parku lub ogrodu. Podczas treningu psu należy wydawać jasne polecenia, by zrozumiał, czego właściciel od niego oczekuje. Komendy powinny być zawsze takie same – nie można ich zmieniać. Po dobrze wykonanej czynności psa należy nagradzać.

Zgodnie z sugestiami instruktorów szkół, jednej komendy powinien uczyć jeden domownik. W przeciwnym przypadku pies będzie zdezorientowany. Wszyscy członkowie rodziny powinni ćwiczyć z psem to, czego już się nauczył. Podczas treningów należy pamiętać o przerwach. Warto natomiast poćwiczyć kilka razy dziennie, w krótkich odstępach czasowych. Trzeba też pamiętać, że nie zawsze trening idzie dobrze. Jeśli pies jest rozkojarzony i niechętny do współpracy, należy odłożyć ćwiczenia. Podczas treningów istotne są spokój, cierpliwość i konsekwencja. Jeśli jednak którejś cechy ewidentnie nam brakuje, warto zapisać psa do szkoły, gdzie doświadczona kadra doradzi w wielu kwestiach.