Jak przygotować psa na wystawę? Porady dla początkujących

Udział psa w wystawie jest wspaniałym przeżyciem zarówno dla właściciela czworonoga, jak i dla samego pupila. Nie każdy pies jednak się do niej kwalifikuje. Przede wszystkim musi on mieć rodowód lub metrykę oraz numer rejestracyjny Związku Kynologicznego w Polsce. Czworonóg musi być w dobrej kondycji zdrowotnej i być zaszczepiony na wściekliznę. Właściciel psa natomiast powinien być członkiem organizacji, organizującej wystawę. Na przykład w wystawach psów, organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce mogą brać udział tylko jego członkowie. Jeśli razem ze swoim pupilem spełniacie powyższe warunki, czas ruszać na wystawę! Sprawdź, jak się do niej odpowiednio przygotować.

Przygotuj psa na dotyk innych ludzi

Nieodłączną częścią każdej wystawy jest fizyczne badanie pasa przez sędziów, w tym oględziny jego pyska. Dlatego, jeśli planujesz pokazywanie się ze swoim pupilem na wystawach od najmłodszych lat przyzwyczajaj go do dotyku innych ludzi. Psy są szczególnie wrażliwe na dotykanie ich wewnętrznej części pyska, dlatego pozwól na to osobom trzecim dopiero wtedy, gdy czworonóg będzie tolerował takie oględziny dokonywane przez ciebie. 

Grunt to prawidłowa postawa

Kolejnym elementem przygotowywania psa do wystawy jest nauka przyjmowania przez niego odpowiedniej pozycji. Na prowadzonych przez nas zajęciach indywidualnych, które polecamy zwłaszcza niedoświadczonym hodowcom, uczymy psy i ich właścicieli, jak zaprezentować czworonoga na wystawie, aby wypadł jak najlepiej. Przede wszystkim musi on potrafić stać prosto i nieruchomo, zarówno na stole, jak i na ziemi. Przednie oraz tylne łapy powinny stać prostopadle do podłoża. Pamiętaj, że podczas codziennych treningów i nauki postawy za dobre sprawowanie psu należy się nagroda w postaci smakołyków lub przekąsek. Jednocześnie zadbaj o to, aby pies wyglądał na szczęśliwego i czujnego, na co wskazywać będą:

  • nastawione uszy,
  • wzrok skupiony na właścicielu.

Wyciągnięta szyja ku górze będzie przyciągała uwagę, ukazując kontur psa.

Na końcu warto wspomnieć o roli nauki chodu. Pies, z którym chcemy prezentować się na wystawach, powinien być posłuszny i dobrze wychowany, grzecznie podążający za właścicielem. Odpowiedni chód, czyli kłus z uniesioną głową, umożliwi sędziemu ocenę sposobu poruszania się zwierzęcia oraz ocenę jego budowy. Specjaliści z naszego ośrodka szkoleniowego przygotują twojego psa do wystawy i zadbają o to, aby znalazł się na podium!