Dogoterapia w praktyce. Czy pies jest dobrym terapeutą?

Popularne porzekadło o tym, że „najlepszym przyjacielem człowieka jest pies” znajduje swoje naukowe potwierdzenie w medycynie. Okazuje się bowiem, że towarzyszący człowiekowi od tysięcy lat pies ma zbawienny wpływ nie tylko na ludzką psychikę, ale i na jego zdrowie fizyczne.

Na podstawie wieloletnich obserwacji oraz setek badań opracowano specjalną metodą leczenia rozmaitych schorzeń, nazywaną „dogoterapią”. Jak wygląda w praktyce i dlaczego pies jest dobrym terapeutą? Sprawdź w naszym wpisie!

Czym jest dogoterapia?

Dogoterapia polega na wykonywaniu przez pacjenta serii zadań w asyście pasa, który staje się jego towarzyszem i motywatorem, zachęcającym do podejmowania aktywności. Doskonale sprawdza się w pracy z zarówno dorosłymi, jak i dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo oraz fizycznie. Pies w czasie rehabilitacji ruchowej, terapii logopedycznej czy psychoterapii pomaga rozluźnić się i otworzyć się na otoczenie. Głaskanie czworonoga i obcowanie z nim pomaga wyciszyć się osobom nadmiernie pobudzonym psychicznie, a także poprawia nastrój osobom, cierpiącym na depresję.

Czy każdy pies może zostać dogoterapeutą?

Przebywanie z każdym psem, bez względu na to, jakiej rasy jest on przedstawicielem, wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, jednak nie każdy czworonóg może zostać dogoterapeutą. Przede wszystkim z możliwości oferowanego przez nas szkolenia psów w kierunku dogoterapii wyklucza się rasy obronne, bojowe oraz stróżujące. Na dogoterapeutów najlepiej nadają się natomiast labradory, golden retrievery oraz cavalier king charles spaniele. Ponadto każdy kandydat na dogoterapeutę przejść musi pod okiem swojego właściciela odpowiednie kursy i musi wykazywać wyraźne predyspozycje do pracy z ludźmi. Pierwszym krokiem szkolenia pasa na dogoterapeutę jest wyrobienie w nim nawyku bezwzględnego posłuszeństwa. Następnie przeprowadza się szkolenie z zakresu ratownictwa, uczy cierpliwości, socjalizuje z pacjentami oraz przyzwyczaja do zajęć terapeutycznych. Przygotowywanie suk do dogoterapii trwa 2 lata, psów od 2,5 do 3 lat.

Jak przebiega dogoterapia?

Przebieg dogoterapii jest każdorazowo ściśle uzależniony od schorzenia pacjenta, który się jej poddaje, jednak istnieje kilka ogólnych zasad. Po pierwsze częstotliwość terapii powinna wynosić od jednej wizyty w tygodniu do dwóch w miesiącu. Zajęcia trwają maksymalnie dwie godziny, aby zapewnić psu odpoczynek. Spotkania mogą mieć charakter grupowy lub indywidualny i uczestniczyć mogą w nich osoby cierpiące na takie schorzenia jak:

  • autyzm,
  • porażenie mózgowe,
  • upośledzenie umysłowe,
  • zespół Downa,
  • ADHD,
  • nerwica,
  • depresja.

Zajęcia z czworonogiem mają na celu nauczenie uczestników samokontroli, wzmocnienie ich pewności siebie i podwyższenie ich samooceny. Pomagają także rozwinąć empatię, poprawić koncentrację oraz odblokować się psychiczne. Dogoterapia poprawia nastrój, a także zachęca do podjęcia fizycznej aktywności.

Psy są wspaniałymi, czworonożnymi terapeutami: obniżają ciśnienie krwi, uspokajają i poprawiają samopoczucie. Pobudzają do aktywności fizycznej, co sprzyja obniżaniu się poziomu cholesterolu, wzmocnieniu kondycji, a także poprawia pracę stawów oraz mięśni. U osób regularnie przebywających ze zwierzęciem zaobserwowano lepsze funkcjonowanie układu oddechowego oraz odpornościowego. Wyszkolenie psa na dogoterapeutę niesie wiele korzyści zarówno dla samego psa, jak i jego właściciela oraz pacjentów. Zwierzę jest szczęśliwe, mogąc przebywać z ludźmi, a my jako jego właściciele pomagamy innymi oraz dajemy chorym szansę na powrót do zdrowia.