Specyfika tresury owczarka niemieckiego. Od czego zacząć?

„Jego błędy w zachowaniu były wadami wychowania, nigdy skłonnościami charakteru” – tak opisany został na początku zeszłego wieku pierwszy wpisany do księgi hodowlanej owczarek niemiecki. Oprócz swej niespożytej energii i wielkiej lojalności, owczarek niemiecki słynie z chęci do współpracy oraz tego, że szybko się uczy. Ze względu na swoje liczne talenty jest doskonałym przewodnikiem niewidomych, a także psem służbowym – patrolowym, służbowym, patrolowym, wojskowym, tropiącym, stróżującym, obronnym, lawinowym, poszukującym narkotyków, materiałów wybuchowym, osób zaginionych. Chociaż zatem jest to wspaniały pies jeżeli chodzi o tresurę, nieodpowiednio socjalizowany może stać się lękliwy lub agresywny. Ważne, aby tresura została przeprowadzona odpowiednio. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym przybliżymy jej specyfikę.  

Od czego zacząć tresurę owczarka niemieckiego?

Jeżeli jest to możliwe – najlepiej zacząć od samego początku! Szczenię wilczura jest chłonne i z chęcią będzie uczyć się nowych rzeczy; trzeba mu jednak poświęcić dużo cierpliwości oraz czasu. W tym okresie należy wyeliminować zachowania, które w przyszłości mogą stać się niebezpieczne. Owczarki uwielbiają podgryzać i testować swoją siłę. Chociaż na etapie szczenięcym przyjemne i zabawne, zaczepianie będzie stanowiło problem w późniejszych latach. To samo tyczy się skakania na ludzi w ramach powitania (każdy, kto miał owczarka wie, że uwielbiają to robić). Aby uspołecznić psa, warto rozważyć oddanie go do psiego przedszkola. Poza wyplenianiem nagannych nawyków, innym ważnym elementem jest nauka odpowiedniego funkcjonowania w obrębie domu. Podstawą jest oczywiście nauka załatwiania się na zewnątrz.

Dobry pies! Jak charakter owczarka niemieckiego wpływa na jego tresurę?

Wilczury są niezwykle energiczne. Potrzebują dużo ruchu i uwagi. Jako pies życiowy i lojalny, owczarek jest spełniony, gdy może cały czas przebywać ze swoim człowiekiem. W związku z tym wszystkim w trakcie treningu owczarka niemieckiego trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości ruchu. Rada ta tyczy się właściwie całego życia tego pupila. Nie można pozwolić, aby wilczur się nudził – może to bardzo negatywnie wpłynąć na jego charakter. Dodatkowo ruch dla psa jest po prostu potrzebny – pozytywnie rzutuje na jego kondycję i zdrowie, szczególnie zaś na stawy, które są u tej rasy narażone na problemy. Ruch i zabawa są zatem koniecznie w tresurze owczarka niemieckiego. Ponadto w przypadku tej rasy uspołecznianie powinno zacząć się jak najwcześniej. Owczarki co do zasady z chęcią zaprzyjaźnią się z innymi stworzeniami, jeżeli tylko dane będzie im od małego przyzwyczaić się do obecności i specyfiki innych istot (mowa szczególnie o kotach). Tutaj znowu bardzo przydatne okażą się zajęcia w psim przedszkolu. Owczarek niemiecki za uwagę i prawidłowy trening odwdzięczy się niewyobrażalną lojalnością i głębokim posłuszeństwem. Warto poświęcić mu czas i wypracować z nim warunki, na których połączy Was prawdziwa przyjaźń.